İnovasyon ve Liderlik

İnovasyon ve Liderlik

 

İnovasyon ve Liderlik

21 Yüzyılın şüphesiz en önemli konularından biri inovasyondur. Tarihe baktığımızda birçok gelişmenin arkasında liderleri görürüz. Bu liderler genellikle yalnız kovboylardır diye düşünülür veya öyle hatırlanırlar. Aslına bakarsanız hiçbiri yalnız değildi. Edison, Jobs, Michelengello gibi liderlere bakıldığında arkalarında büyük bir ekibin olduğunu ve çoğu inovasyonun bu ekibin desteği ile başarıldığı açıktır. İnsanları veya kurumları başarıya götüren asıl unsur istek ve tutkudur. Yetenek asla insanları başarıya götürmez. Bu bağlamda yaratıcı ekip oldukça önemlidir. Yaratıcı ekibin nasıl kurulduğu konusuna gelirsek aslında çoğu kuruluşta istediğiniz kişileri seçme şansınız yoktur. Size bir ekip dedike edilir ve o ekiple en iyi işi çıkarmanız istenir. Ekip içerisinde çalışamayacağınız kişiler olsa da nihai çıktıya bu ekip ile ulaşmak zorundasınızdır. Bu nedenle ekibinize bakıp gerçekten inanları tespit ederseniz sizi bir adım öteye taşıyacak kişileri seçebilirsiniz.

 

İnovasyon ve Liderlik, İnovasyon Aşamaları

  1. Kreatif aşama; Ekip olabildiğince serbest bırakılır. Özgür düşünce ile zihinler arındırılır. Bu aşamada hatalara müsaade edilir. Temel mantık hatanın başlangıç süreçlerinde yapılmasıdır. Kreatif aşamada ekibin sosyalleşmesi ve boş zamanlarının olması önemlidir. Boş zamanlar kaytarma olarak da kullanılabilir. Bu yolla ekibin güveninin kazanılması amaçlanır. Özgür ve yaratıcı fikirlerin alınabilmesi için ekibin kendisini rahat hissetmesi gerekir. Kreatif aşamanın anlamlı çıktıları için data ve analiz oldukça önemlidir. Çünkü sürecin çıktısının kanıtı bu göstergeler olmalıdır.
  2. Yürütme aşaması; Uygulama aşamasında proje çıktısı şirket yöneticilerine ve proje yöneticilerine sunulur. Bu noktada ham data iletmekten kaçınmaya çalışın. Yöneticilere sağlayacağınız data sonuç odaklı ve anlaşılır olmalıdır. Proje yöneticileri ile iyi geçinmek çok önemlidir çünkü ileriki süreçte bu kişilerin desteğine ihtiyacınız olacaktır. Proje safhalarında birçok kişi çalışmanızı engellemek için çaba sarf edecektir bu durumlarda proje yöneticisinin desteği önemlidir.

İnovasyon ve Liderlik ile Değişim

Aşağıdaki tablo kuruluş içi bilgi paylaşımı ve yaratıcılık prosesinin nasıl değişebileceğini simgelemektedir.

 

Paylaş, çoğalsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir