Eğitim Sektörünün Geleceği

egitim-sektorunun-gelecegi
egitim-sektorunun-gelecegi

Eğitim Sektörünün Geleceği

 

Amerikan Kalite Derneği ASQ her yıl The Future of Quality Raporu yayınlamaktadır. Bu rapor bir önceki yıla dayalı bilgi, sonuç ve raporlar ve sonraki yıllara dair öngörüler içermektedir. Raporda ayrıca temel sektörlere yönelik uzman görüş ve beklentilerine yer vermektedir. Temel sektörler içinde bulunduğumuz dönemi etkileyen ve geleceğe yön vermekte olan alanları içermektedir. Eğitim, sağlık, bilişim, enerji, savunma ve havacılık, uzay, otomotiv sektörleri bu alanlardan bazılarıdır.

2015 Yılı raporu eğitim sektörünün önemli değişikliklere uğrayacağını göstermektedir.

 

Raporda vurgulanan en önemli konu teknoloji çağının hızı, getirdiği yenilikler, bilgiye erişimin kolaylığı, sınırların ortadan kalktığı olgusudur.

 

Klasik sistemde bilgi kütüphane ve okullarda edinilirken günümüz koşullarında bilgi her yerdedir. Dolayısıyla bilgiye erişim için okul binalarına ihtiyaç olmadığı vurgulanmaktadır. Buna rağmen ebeveynlerin çalışma sebebi nedeniyle eğitimin okul binalarında sürdürüleceği belirtilmektedir. Yine de bu sistemi şimdiden değiştirmiş olan bazı okullar mevcuttur (Khan Okulları).

 

Diğer konu öğrenme alanında bilimsel araştırmalar ışığında artık kişisel özelliklere uygun eğitim sistemlerinin tasarlanması ihtiyacı gerekliliğidir. Yeni nesil araştırma ve öğrenmeye açık, özgür düşünen bir kitle olarak görülmektedir.

 

Okullar ise içinde barındırdığı kurallar ve hiyerarşi sayesinde özgürlüğü kısıtlamakta ve motivasyonu olumsuz etkilemektedir. Ünlü eğitim profesörü Sir Ken Robinson eğitimin öğrencileri sadece bir sonraki okula hazırladığı ve tamamen üniversite profesörleri yetiştirmeye odaklı çalıştığını vurgulamaktadır. Matematik, Fen dersleri zayıf öğrenciler her ne yetenekleri olursa olsun başarısız olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle yeni eğitim sistemi yaratıcılığı öne çıkaran ve kişinin farklı yeteneklerine hizmet edebilecek şekilde tasarlanmalıdır. (Sir Ken Robinson). Kalite Yönetim Sistemleri dikkate alındığında ISO 9001 Standardının 5.4 Maddesi (Kalite Yönetim Sisteminin Planlanması) tam olarak bu konuya işaret etmektedir. Ayrıca yaratıcı düşüncenin desteklenmesi için ISO 10018 Inovasyon Standardı ISO 9001 temel maddeleri baz alınarak tasarlanmıştır.

 

Paylaş, çoğalsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir