Kalite Kontrol

Kalite Kontrol

Girdi Kontrollerinin Yönetiminin Belirlenmesi

Kalite Kontrol

Bu noktada sizlere birkaç tavsiyemiz olacaktır.

Tavsiye 1:

Yapılması gereken kontrollerin çeşitli yasal mevzuat kuralları kapsamında dokümante edilmiş olup olmadığının belirlenmesidir. Eğer medikal, uzay sanayii gibi mevzuata tabi bir sektörde faaliyet gösteriyorsanız satın alınan hammadde veya mamulleri kontrol etmekle yükümlüsünüzdür. Bu ürünler tarafınıza gönderilen firmalar tarafından çıktı kontrollerine tabi tutulsalar dahi girdi kontrolleri şarttır. Aynı zamanda organizasyonunuz ISO standartları kapsamında yönetiliyor olabilir.

 

Tavsiye 2:

Risk değerlendirmesi yoluyla kontrol yöntemlerinizi ve kontrol sıklığını belirleyebilirsiniz. Bu kapsamda en çok kullanılan yöntem hata etki analizidir. Failure mode and effects analysis (FMEA). Risk değerlendirmesi temel olarak riskin şiddeti, ortaya çıkış sıklığı ve tespit edilmesi ile ilgilidir. Çeşitli aksaklıklar içerisinde müşteriye yansıma ihtimali olanlar önceden belirlenerek elenir. Bu noktada tercih edilen yaklaşım tedarik edilen her ürün çeşidine uygun kalite kontrollerinin yapılmasıdır. Bu kontroller farklı bilgilerin depolanmasını ve analiz edilmesini gerektirebilir. Ancak sonunda değerlendirme yaparak karar vermek için yeterli bilgi elinizde olacaktır. Eğer tespit ettiğiniz aksaklıkların sonraki proseslerdeki takibi zor ise baştaki süreçlerin kontrol edilmesi tavsiye edilir. Aksaklıklar listelenerek her aksaklığa yönelik risk seviyesi belirlenir. Bazı durumlarda hata türü ve etki analizi zaman yetersizliği nedeniyle kaynak ihtiyacı gerektirebilir. Bu durumda analizi yapmak yerine tedarikçiden ham data istenebilir.

 

Kalite Kontrol neticesinde elde edilen datanın tedarikçiler ile en az yılda bir kez paylaşılması tavsiye edilmektedir.

Kalite Kontrol veya girdi kontrol maliyet oluşturabilir ancak malzemenin değerini arttırmaz. Kalite kontrol veya girdi kontrol süreçleri hataların azalmasına, katma değersiz süreçlerin yeniden tasarlanmasına yardımcı olur. Ayrıca Kalite Kontrol süreçleri hatalı ürünlerin müşterilere ulaşarak müşteri memnuniyetsizliğinin ortaya çıkmasına engel olur.

 

 

Paylaş, çoğalsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir