Iso Belgesi

iso belgesi

Iso Belgesi

Bir kuruluşu Iso Belgesi almaya iten konulara aşağıdaki gibi özetlenebilir.

Iso Belgesi Merkez Alanları

ISO 9000’nin kurulumunda 3 merkezi alan önem arzeder.
1. Pazar Staratejisi
Pazar stratejisi açısından değerlendirildiğinde rekabet içerisinde olan firmalarda ürün ve hizmetlerin kanıtlanması, doğrulanması, onaylanması noktasında Iso sertifikası araç olarak kullanılmaktadır. Üreticiler ve büyük enternasyonel kuruluşlar için sertifika tedarik zincirinin parçası olabilmek veya ihale yada anlaşmalarda yer alabilmenin ön koşulu olarak değerlendirilmektedir.

 

2. Gelecek Garantisi

 

Kalite Yönetim Sisteminin kurulması kuruluşlara kendi potansiyellerinin geliştirilmesi açısından yardımcı olabilir. Aynı zamanda kuruluşlar sistemlerini yeniden tasarlarken ve zorunlu koşullara uyum sağlarken gelecek garantili bir dizayn imkanı sağlar. Bu sayede sistem ideal yapıda kurulur ve yönlendirilir.

 

3. Yasal Önem

 

ISO-Norm 13485 (Tıbbi ürünler) ve ISO 9000 (tüm diğer ürünler için) standartları sertifikasyon ve standart kuruluşları tarafından temel sertifikasyon fonksiyonu olarak ulasal, Avrupa ve uluslararası noktalarda yasal olarak kabul görmüştür.

Bu standartlar geniş bir yasal temel oluşturmaktadır.

Özellikle enternasyonel faaliyet gerçekleştiren kuruluşlar için ürün sorumluluğu, ürüne bağlı yasal şartlar önem arz etmektedir. Bilinmesi gereken husus normların kendi başına yasal durum ifade etmemeleridir.

 

Buradan görüleceği üzere Pazar Staratejisi, Gelecek Garantisi, Yasal Önem gibi nedenler kuruluşları  Iso Belgesi edinmeye itmektedir. Iso Belgesi alındıktan sonra kuruluş tüm süreçlerini kalite yönetim sistemi araçları ile izleyip faaliyetlerini iyileştirmek ile yükümlüdür.

Paylaş, çoğalsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir