En İyi CEO Adayları kimlerdir

En İyi CEO Adayları

En İyi CEO Adayları kimlerdir?

Birçok firma doğu CEO seçimi konusunda sorun yaşamaktadır. Hatalı CEO seçimi firmaları ciddi anlamda sıkıntıya sokmaktadır. Bu nedenle aşağıdaki araştırma tüm firmalar için önemli bilgiler içermektedir. En İyi CEO Adayları kimlerdir? Sorusuna yönelik aşağıdaki araştırmayı bilgilerinize sunarız.

 

En İyi CEO Adayları kimlerdir?

En iyi CEO hangi meslek gruplarından oluşur.

Timothy D. Cook, Apple

Alan Mulally, Ford Motor Co.

Jack Welch, Genral Electric

Yukarıdaki kişilerin ortak özellikleri nelerdir? Tümü mühendistir ve eski veya şimdiki CEO lardır.

Amerika Kalite Derneği tarafından yapılan son araştırma Amerikalıların çoğunun mühendisleri CEO adayı olarak değerlendirmediklerini göstermektedir.

 

En İyi CEO Adayları kimlerdir?

En İyi CEO Adayları
Mühendisler 9%
Operasyon geçmişi olan kişiler 23%
Fianans geçmişi olan kişler 17%
Akademik geçmişi olan kişler 13%
Satış geçmişi olan kişler 11%

Şimdiye kadar ki bazı büyük iş yaşamı liderlerinin mühendis olmasına karşın insanlar mühendisleri CEO adayı olarak görmemektedirler. Fakat analitik zekalarını kritik zeka ile birleştirebilen kişilerin üst seviye karar alma mekanizmalarında faydalı olabileceği araştırma yetkilileri tarafından dile getirilmiştir. Mühendisler en iyi CEO adayı görünmemekle birlikte çoğu mühendis ekip içerisindeki rol için gereken yetkinliği barındırır. Başka bir araştırmaya katılan mühendislerin %69’u başarılı bir CEO olmak için gerekli beceri setine sahip olduklarını bildirmişlerdir. Değerlendirme parametrelerine bakmak gerekirse liderlik için en önemli kriterler aşağıdaki gibi oylanmıştır;

%30 dürüstlük,

%22 iletişim,

%11 liderlik vasıfları,

%10 saygı değeri

Mühendisler in yaklaşık olarak %30’u dürüstlük kavramını etkin lider olmak için öncelikli olarak değerlendirmişlerdir. Ardından %20 ile iletişim özelliği gelmiştir. Aynı zamanda problem çözme ve analitik düşünme becerisi de önemli değerler arasında değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan mühendislerin çoğu etkin mühendislerin iyi CEO olabileceğini düşünmektedir. Mühendislerin gerçek önemi CEO ların yüksek seviye komplike problerin çözümü aşamalarında ortaya çıkmaktadır. Mühendislerin en önemli yetkinlikleri sistematik ve seviyeli düşünebilme özellikleridir. İyileştirme planlanan sahadaki değişikliklerin diğer alanlara yapacağı etkinin değerlendirilmesi gibi durumlar buna örnek gösterilebilir. Bu durum büyük ve işleyen organizasyonlar için hayati önem taşır. Araştırmaya katılan mühendislerin çoğu uygun CEO adayı olmalarını söylemlerine rağmen aslında %61 müdür seviyesinde. Müdür seviyesinde olmayanların %20’si ise yükselme beklentilerinin olmadığını yöneticilik için analitik yetenek dışında başka yetkinliklerin olması gerektiğini ve kendilerinin bu yetkinlikte olmadıklarını belirtmişlerdir.

Tüm araştırmalar bir yana aslında doğru kombinasyon sağlandığı durumda büyük organizasyonları yönetebilirler. Son aralık ayında GM General Motors Mary Barra’yı CEO olarak atadı. Mary Barra eletrik mühendisidir. Şubat ayında Microsoft Satya Nadella’yı CEO olarak atadı. Satya Nadella ilgisayar bilimi üzerine master eğitimi ve elektrik mühendisliği üzerine üniversite eğitimi almıştır. Bu iki örnek değerlendirildiğinde Barra ve Nadella’nın teknik yetkinliklerinin yanında iletişim, ekip çalışması ve liderlik özelliklerini iyi derecede edindikleri söylenebilir. Bu değerlendirmeler ışığında mühendisler için en önemli dezavantajlardan birinin tek alanda diploma edinmeleri ve duygusal zekalarının yeteriyle olgunlaşmaması durumu gösterilmektedir. Bazı mühendislik fakülteleri bu anlamda konuşma becerileri ve yazı tecrübeleri üzerine yoğun dersler vermektedirler.

Mühendisler için verilebilecek tavsiyeler nelerdir?

  1. Büyük resmi düşünmeyi öğrenin
  2. İletişim yeteneklerinizi geliştirin
  3. İş yaşamı üzerine sanatsal kurslara katılın ve kantitatif olmayan dünyayı öğrenin

Diğer bir husus ise sözlü prezantasyon ve iletişimin mühendisler açısından önemidir. Dünyanın en iyi fikrinin sahibi olabilirsiniz ancak bu fikirleri insanlara aktarabilmeniz gerekir. Bunu başaramazsanız başarılı olamazsınız.

 

 

Faydalanmanız dileğiyle…

Detaylı bilgi ve danışmanlık için

kalitendanismanlik@gmail.com

www.kaliten.com

 

Paylaş, çoğalsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir