Risk Yönetimi

Risk Yönetimi

Risk Yönetimi

Risk Yönetimi ve Risk Maliyetlerinin Azaltılması

Risk Yönetimi uluslararası literatürde “Risk and uncertainty” yani Risk ve Belirsizlik olarak adlandırılır. Uncertainty kavramı olasılık olarak da nitelenmektedir.

Yapılan tüm çalışmalar ve yönetim araştırmaları risk ve belirsizlikleriz ortadan kaldırılması ile ilgilidir. Eğer yapılan işlerde risk ortaya çıkmasaydı müdür ve yöneticilere gerek olmazdı. Eğer her şey kesin ve öngörülebilir olsaydı yönetilmesi gereken herhangi bir iş olmayacaktı.

Risk üzerine bir fiyat belirlenebilen bir durumdur.

Belirsizlik ise ölçülemeyen risk veya olasılıktır.

Risk Yönetimi

Kuruluşlar iki durum arasında karar veririler;

 1. Riskten kaçınan kuruluşlar
 2. Riski tolere eden kuruluşlar

Risk Yönetimi ve Risk Seviyeleri

Risk Yönetim dört adet risk kategorisi tanımlar bular risk kabulü, riskin transferi, riskin azaltılması ve ikinci aşamada yine riskin azaltılmasıdır. Şekilde görüleceği üzere organizasyonlar belirlenen veya ortaya çıkarılan risklere karşı dört yol ile karşılık verirler.

 1. Riskin Kabulü

Düşük önem ve olasılığı aza olan risklerin kabul edilmesi çoğu zaman organizasyonlar için en mantıklı karadır. Pazar payını arttırma kararı veren bir firmanın online yazılımına yönelik tehdit ve riskleri kabul etmesi bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

 

 1. Risk Transferiveya Engellenmesi

 

Organizasyonlar eğer isterlerse riskleri tümden ortadan kaldırma yoluna gidebilirler. Örneğin ilaç şirketleri hukuki dava olasılığı ve insan sağlığı etkenlerinden dolayı riskleri tamamen ortadan kaldırmayı hedef alırlar. Buna alternatif olarak bazı kuruluşlar risklerini üçüncü taraf sigorta kuruluşları veya servis sağlayıcılara transfer edebilirler.

 

 1. Riskin Azaltılması (Altsağ)

Etkisi ve olasılığı yüksek olan risklere karşı önleyici faaliyetler uygulama yoluyla yapılan tekniktir.

 

 • Risk transferi veya engellenmesi faaliyetleri aşağıdaki süreçleri içerir;
 • Uygun tasalanmış ürünler
 • Uygun tasalanmış prosesler
 • Uygun tasalanmış üretim alanları
 • Uygunluk Yönetimi
 • Önleyici Faaliyet Yönetimi
 • İş çeşitlendirme, yaygınlaştırma, genişletme
 • İhtiyaç olmayan katma değersiz süreçlerin ortadan kaldırılması

 

 1. Riskin Azaltılması (üst sol)

Olasılığın yüksek etkinin düşük olduğu risklere yönelik yapılan önleyici faaliyetlerdir. Söz konusu riskler önleyici faaliyetler ile de azaltılabilir. Risklerin azaltılması faaliyetlerinde organizasyonlar risk seviyesine göre risk azalma maliyetlerini dengelemelidirler. Risk azalmak için kullanılacak harcama riskin ortaya çıktığı durumda oluşturacağı maliyetten daha düşük olmalıdır.

 

Risk Yönetimi

 

Risk seviyesi genel olarak aşağıdaki gibi belirlenir.

Risk Seviyesi=olasılık*şiddet

 

Son olarak söylemek istediğim konu riski ve olasılığı kavramış ve bu konudaki farkındalığı yüksek olan yöneticiler çalıştıkları organizasyonları daha iyi yönetirler.

www.kaliten.com

 

Paylaş, çoğalsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir