Kalite Yönetim Danışmanlığı

Kalite Yönetim Danışmanlığı

Günümüz iş dünyasının en önemli gündem maddelerinin başında Kalite Yönetimi gelmektedir. Kalite Yönetim Danışmanlığı dediğimizde bu konunun kapsamı bir anda genişlemektedir.

Kalite Yönetim Danışmanlığı aşağıdaki konuları kapsar;

 • Ürün maliyetlerinin düşürülmesi
 • Kalitesizlik maliyetlerinin (kayıplar) düşürülmesi
 • Müşteri memnuniyetinin arttırılması
 • Kalite maliyetlerinin azaltılması
 • Çalışan memnuniyetinin sağlanması
 • İş Güvenliği ve Çevre sorunlarının azaltılması
 • Rekabetçi bir stratejinin oluşturulması
 • Bilgi güvenliği
 • Emniyet Yönetim sistemlerinin uygulanması
 • Pazar payının arttırılması
 • Kalite Yönetim Sistemlerinin entegrasyonu
 • Kalite Yönetim sistemlerinin geliştirilmesi

Yukarıdaki başlıklar Kalite Yönetim Danışmanlığı kapsamının temel maddeleridir. Söz konusu başlıklar ürün veya hizmet spesifikasyonuna göre genişletilebilir.

Kalite Yönetim Danışmanlığı neden önemlidir?

Bildiğiniz gibi iş yaşamı artık eskisi kadar kolay ve sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Çok köklü firmalar dahi geleceği öngerememekten hızlı gerilemeye düşebilmektedir. Bilgi çağı ve teknolojinin avantajları müşteri beklentilerinin giderek arttırılmasına sebep olmuştur. Müşteri beklentişlerinin yükselmesi kurumları sürekli yaratıcılığa itmektedir. Artık iş yaşamının kuralları değişmiştir. Yaratıcı olamayan veya müşteri ihtiyaçlarını önceden öngöremeyen kurumlar rakipleri karşısında hızlı gerilemeye gitmektedirler.

Yukarıdan anlaşılacağı üzere süreçlerini etkin kontrol edemeyen veya hızlı büyümeyle beraber kalitesizlik maliyetlerini yükselten kuruluşlar ekonomik zorluğa düşmektedirler. Bu gerileme kurumu iflasa kadar götürebilir. Tabi şirketler üretim veya hizmet sunumu esnasında bu gibi sorunları göz ardı edebilir veya gereken önemi göstermeyebilirler. Satışlarını hızlı arttıran kuruluşlar bardağın dolu tarafına bakarken kalitesizlik maliyetleri, kayıplar, müşteri şikayetleri, personel kaynaklı hatalar gibi konuları hafife alabilmektedirler. Bu durumlar büyümenin veya karlılığın sürdürülmesini sıkıntıya sokabilmektedir.

Sonuç olarak tüm bu aksaklıkların dışarıdan bir göz tarafından değerlendirilerek alınması gereken aksiyonların zamanında tespit edilmesi çok önemlidir. İş süreçlerinde en önemli konu proaktif yaklaşımdır. Kötü ürün veya hizmet müşteriye ulaştıktan sonra telafi ya da geri dönüş güç olmakta ve müşteri zihnindeki olumsuzluğu giderememektedir.

Proaktif yaklaşımın etkin uygulanabilmesi uzmanlık gerektirir, bu aşamada danışmanlık firmaları dışarıdan çözüm noktasında fayda sağlamaktadır. Türkiye’de danışmanlık firmaları sektörleri yönlendirme anlamında yoğun çaba sarf etmektedirler.  Ancak Kalite Yönetimi hususunda Türkiyenin önünde uzun bir macera olduğunu düşünmekteyiz. Kalite Yönetim Sistemleri alanın Amerika ve Avrupadaki gelişmeleri uzun zamandır takip etmekteyiz. Amerika ve Avrupadaki gelişmeler ile ilgili aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

http://www.kaliten.com/category/kalite-haberleri

 

 

 

 

 

Paylaş, çoğalsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir