İso 9001 Belgesi

İso 9001 belgesi
20. ve 21. Yüzyılı birbirinden ayıran en önemli fark, 20. Yüzyılda ürün veya mal üreten tüm firmalar iş yapabilirken, 21. Yüzyılda müşteri algısında fark yaratan (innovasyon) kurumlar ayakta kalabilmektedir. Rekabet ve pazar koşulları değerlendirildiğinde yatay ve dikey yapılarda benzer işleri gerçekleştiren binlerce kuruluş olduğu bilinmektedir. Şirketlerin iş yapma kabileyetleri ve hızları göz önünde bulundurulduğunda sahip oldukları güç yani maddi kabiliyet ile birlikte ciddi rekabet yaşanmaktadır. Rekabeti aşmak için çaba sarfeden şirketler bunun için birtakım yöntemler geliştirmektedirler. Bu yöntemlerden bazıları aşağıdaki gibidir.
• Ürün veya hizmetlerin uluslararası kuruluşlar tarafından belgelenmesi, İso, CE, TSE EN vs.
• Ürün veya hizmetlerin müşterilerine en kısa sürede ulaştırılması
• Kalite standartlarının üst düzeye taşınması
• Servis, yedek parça, tamir hizmetlerinin hızı, kalitesi, verimliliği
• Hedef kitle ile servis kriterlerinin spesifik olması, belli bir kesime hitab etme
• Marka bilirnirliliği
• Reklam
• Medya desteği
İso 9001 belgesi dünya üzerinde kabul görmüş, şirketlerin kalite açısından durumunun göstergesi niteliği taşıyan ve firmalar hakkında belirli bir statü göstergesi sayılan bir belgedir. Bazı firmalar birbirleri ile ticaret yapmanın önkoşulu olarak İso 9001 belgesi şartı aramaktadır.
Kuruluşlar ihale önşartı veya altyüklenici sözleşmelerine koşul olarak belge zorunluluğunu koymaktadırlar.
Kuruluşlar müşterilerini arttırabilmek amacıyla İso belgesine ihtiyaç duymaktadırlar. Belge marka, tanıtım amacıyla kullanılmaktadır. Ürün veya hizmet ile ilgili tüm duyuru ve yayınlarda belgeye dair vurgu yapılmaktadır.
İso 9001 belgesi diğer yönetim sistemlerinin uygulanmasının önşartı niteliğindedir.Belge alındıktan ve etkin olarak uygulandıktan sonra diğer yönetim sistemleri için çalışmalar başlatılabilir. Belgenin alınmasından sonra yapılması gereken en önemli iş sistemin etkinliğinin arttırılmasına yönelik çalışmaların başlatılması olmalıdır. Etkin olarak işlemeyen bir sistem ile birlikte belgenin hiçbir anlamı olmayacaktır. Burada temel mantık firmanın belgeye hizmet etmesi değil, belgenin firmaya hizmet etmesi şeklinde olmalıdır. Ülkemizde bu bilincin henüz oturmuş olduğunu söylemek mümkün olmamakla beraber etkin olarak çalışan sistemlere olan ihtiyacın giderek arttığı görülmektedir. İnanıyoruzki önümüzdeki yıllarda belgenin varlığından çok etkinliğine yönelik çalışmalar yapılacak ve pazarda iyi olan belgelendirme ve denetim kuruluşları faaliyetlerini sürdüreceklerdir.
Kaliten Danışmanlık ekibi olarak bizler İso 9001 belgesi’nin varlığından çok etkinliğini sorgulayan ve işletmenize yönelik çözümler üretme noktasında kalite standartlarınızın arttırılması için çalışmaktan mutluluk duyacağımızı bildiririz.

Paylaş, çoğalsın!

Comments

  1. hakan says

    Firma olarak 2 yıl önce iso 9001 belgesi için başvuru yaptık. İnternetten ulaştığımız bir firma bize 2 günde belgeyi getirdi.
    Sitenizi ilgiyle takip ediyoruz ve paylaşdığınız bilgi ve tecrübelerden istifade etmekteyiz. Sitenizdeki makeleleri okumadan önce iso belgesi ne işe yarar sorusunun cevabı hakkında hiçbir bilgimiz yoktu. İso 9001 belgesi kamu ihalelerinde tercih sebebi olduğu için patronumuz tarafından istenmişti. Paylaştığınız makaleleri okudukça bunun sistemsel bir ihtiyaç sonucunda ortaya çıkması gerektiğini anladık.

    İso 9001 belgesini yenilemek amacıyla çalışmalara başladık, özellikle iso 9001 standardının bölümleri ile ilgili bölümler çok faydalı olmuş.

    İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir