ISO 9001-2015 Denetimi

ISO 9001-2015 Denetimi

ISO 9001:2015 Denetimi

ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Denetimi Bu yıl 2015 Yılı itibariyle yapılmaya başlanacaktır. Kalite Yönetim Sistemi 2015 Revizyonu önemli değişiklikler getirdiğinden dolayı denetimlerin zor geçeceği şimdiden taraflarca bilinmektedir. Kalite Yönetim Sistemi yapısal olarak köklü değişikliklere uğramıştır ve bu değişiklikler nedeniyle 3 yıllık geçiş süreci uygun görülmüştür. Bu süre içerisinde kurum ve kuruluşlar tüm süreç ve dokümantasyonlarını yeni revizyona göre uyarlamak durumunda kalacaklardır. Bu bağlamda denetimlerin yapılması ve hazırlıklar ile ilgili kurum ve kuruluşlardan gelen bazı soruları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Birinci soru yeterlilik denetimlerinin ertelenmesi ve sertifikasyon süresinin uzatılıp uzatılamayacağı sorusudur. Bazı kuruluşlar olağan üstü durumlarda yeterlilik denetimlerinin ertelenme ihtimalinin olup olmadığını soru olarak iletmektedirler.

ISO 9001:2015 Denetimi

Öncelikle ISO 9001:2015 Denetimi ile belgelenmiş sertifikasyon süresinin uzatılması ve kısaltılması şeklinde bir olasılık bulunmamaktadır. Hiçbir belgelendirme kuruluşu sertifikasyon süresini ihlal edemez. Ayrıca tüm belgelendirme kuruluşları üçüncü taraf olarak akreditasyon kurumları tarafından denetlenmektedirler. Bu nedenle olası durumlar bu denetimlerde ortaya çıkacağından uzun vadede sorun yaşanma ihtimali olabilir. Belgelendirme denetimleri her üç yılda bir yapılır ancak gözlem veya yeterlilik denetimlerinin periyodu kurumun Kalite Yönetim Sistemi etkinliği ve performansı ile doğrudan ilgilidir. Gözlem denetimlerinin sıklığı ve zamanı denetim veya belgelendirme kuruluşu tarafından belirlenebilir.

ISO 9001:2015 Denetimi ile ilgili gelen sorulardan diğeri ise denetime katılan gözlemciler ile ilgili. Açıkçası gözlemcilerin katılımı ile ilgili yazılı bir kural bulunmamaktadır. Gözlemciler daha çok aday denetçi ve yeni yetkinlik kazanımı gibi sebeplerle denetimlere iştirak etmektedirler. Burada önemli olan bazı etik kurallar bulunmamaktadır.

Bu kurallar yazılı olmasa da gözlemcilerin;

  1. Denetime müdahele etmemeleri
  2. Denetlenen tarafa soru sormamaları
  3. Uygunsuzluk veya bulgular ile ilgili yorum yapmamaları
  4. Denetimde elde edilen bilgileri üçüncü taraflar ile paylaşmamaları

Önem arz etmektedir. Ayrıca denetim kuruluşu ve denetlenen kuruluş arasında gizlilik sözleşmesi yapılması gerekir. Bu sayede özel bilgilerin denetim ile korunması garanti altına alınabilir.

 

faydalanmanız dileğiyle

Daha fazla bilgi ve danışmanlık için

kalitendanismanlik@gmail.com

www.kaliten.com

Paylaş, çoğalsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir