İso 9001-2015 Değişen Konular

İso 9001-2015 Değişen Konular

İso 9001-2015 Değişen Konular

Iso 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Standardı yeni revizyonu 2015 yılı sonlarına doğru yayınlanarak yürürlüğe girecektir. Şirketlerin standardın yeni revizyonuna adapte olabilmeleri için 3 yıllık geçiş süresi planlanmıştır. Kuruluşlar yeni revizyona uyum sağlayabilmek için iki farklı yol izleyeceklerdir.

İso 9001-2015 Değişen Konular

Kolaycı Mantık

Bu mantığı tercih eden kullanıcılar (ISO 9001 Belgesi ile yönetilen kuruluşlar) 2015 revizyonunun getirdiği değişiklikleri kalite manuellerinde dokümante ederek minumum gereklilikleri sağlayarak belgelerinin devamlılığını garanti altına almaya çalışacaklardır.

Faydalanmaya Odaklı Mantık

Bu perspektifte hareket eden kuruluşlar standardın gerekliliklerini anlayarak standardın kuruluşlarına sağlayacağı faydayı arttırma odaklı yaklaşım sergileyerek tüm gereklilikleri çalışanları ile birlikte özümseyip gerekli değişiklikleri adaptasyon yoluna gideceklerdir. Tabi bu yaklaşım diğerinden daha uzun süre gerektirecektir.

İso 9001-2015 Değişen Konular

 

  1. Kayıtların Yönetimi

 

Kayıtların Yönetimi ve Dokümanları Yönetimi birleştirilmiştir. Kayıt ve Dokümanlar Dokümante Edilmiş Bilgi olarak revize edilmiştir. Madde ise Dokümante Edilmiş Bilgilerin Yönetimi olarak revize edilmiştir.

 

  1. Dokümanların Yönetimi

 

Dokümanları Yönetimi maddesi kayıtlar ile birleştirilmiştir.

 

  1. Ürün

 

Ürün kavramı hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketleri kapsamadığı için ürün ve hizmetler olarak revize edilmiştir.

 

  1. Risk Odaklı Yaklaşım

 

Bildiğiniz gibi ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Risk Yönetimi konusunda çok kapsamlı çalışma beklememekteydi. Risk Yönetimi 4.1 ve 6 Çalışma Ortamı maddelerinde kısmen ele alınmaktaydı.

 

 

 

 

  1. Üst Seviye Yapı

 

ISO 9001:2015 Revizyonu üst seviye çatı şeklinde tasarlanarak tüm diğer yönetim sistemleri ile uyumlu hale getirilmiştir.

 

 

  1. Zorunlu Dokümanlar

 

Standardın 2015 Revizyonunda zorunlu dokümanlar kaldırılmıştır. Şirketler ihtiyaç duyacakları konuları dokümante etmekte serbest bırakılacaktır.

 

  1. Madde sıralamaları

 

Madde sıralamaları diğer yönetim sistemleri standartları ile uyum sağlanması amacıyla değiştirilmiştir. Hatırlayacağınız üzere özellikle ISO 14001 ve OHSAS 18001 Standartlarının madde sıralamaları ISO 9001 ile farklılık arz etmekteydi.

 

  1. Yapısal Değişikliklerin Dokümantasyona Yansıtılması

 

ISO 9001:2015 Standardı yeni revizyonu ile gelene yapısal değişikliklerin dokümantasyona yansıtılması zorunlu değildir. Standartta yapılan yapısal değişiklik dokümantasyon sağlama amaçlı değil organizasyonların standarttan maksimum faydalanabilmeleri içindir. Standarttaki yapısal değişiklik anlaşılabilir ve uygulanabilir bir referans olma ihtiyacından ortaya çıkmıştır.

 

Detaylı bilgi için kalitendanismanlik@gmail.com

www.kaliten.com

 

Paylaş, çoğalsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir