OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi 2015 Revizyonu

OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi 2015 Revizyonu

 

OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi 2015 Revizyonu

ISO 45001 İş Sağlığı ve Emniyet Yönetim Sistemi Standardı

Bildiğiniz gibi 2015 yılında;

Yürürlüğe alınarak geçerlilik kazanacaktır. Tüm standartlar için 3 yıllık geçiş süresi tanınacaktır.

  • Bu standartlardan OHSAS 18001: 2015 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi 2015 Revizyonu değişerek ISO 45001 İş Sağlığı ve Emniyet Yönetim Sistemi Standardı adı altında yayınlanacaktır.

Tüm standartların taslak versiyonları yayınlanmış olup gelişim süreci devam etmektedir. Standartların ortak noktası kuruluşlar için kolay uygulanabilir olmaları ve birbirleri ile aynı stratejide olmalarıdır. Standartlar birbirleri ile paralel yapısal özellikte olup karşılıklı konuşabilmektedirler. Bu yapı 3 standardın paralel olarak uygulanmasını ve dokümantasyonunu kolaylaştıracaktır. Standartları uygulamakta olan firmalar için yeni yapıya adapte olmak birçok bakımdan kolaylık sağlayacak ve geçiş zorluğu yaratmayacaktır. Bu arada OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi OHSAS tarafından tasarlanırken ISO’ya geçerek ISO 45001 İş Sağlığı ve Emniyet Yönetim Sistemi Standardı adını alacaktır. Bu bağlamada kurumların, denetim firmalarının, danışmanlık firmalarının doküman yapılarını, danışmanlık stratejilerini, denetim soru listelerini revize etmeleri gerekecektir.

OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi 2015 Revizyonu için ne yapılmalı;

  1. Dokümantasyon yapınızı yeni standartlara göre revize etmeye başlayabilirsiniz.
  2. Danışmanlık hizmeti alarak değişimlerin süreçlerinizi ve kuruluşunuzu nasıl etkilediğini öğrenerek hazırlıklarınızı ve süreçlerinizi planlayabilirsiniz.
  3. Kuruluşunuzun eğitim ihtiyaçlarını planlayarak gerekli faaliyetleri başlatabilirsiniz.
  4. Pro aktif olarak taslak standartlara dayalı GAP analizi yapabilirsiniz. Bu sayede yeni standartlara daha hızlı hazırlanabilirsiniz.

 

 

 

Paylaş, çoğalsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir