Danışmanlık Hizmetleri

Danışmanlık Hizmetleri

Ülkemizde Yönetim Sistemleri konusunda denetim, danışmanlık ve belgelendirme faaliyetleri gerçekleştiren kuruluşların sayısı 250’nin üzerindedir. Kapsam olarak Danışmanlık Hizmetleri altındaYönetim Sistemleri, Entegre Yönetim Sistemi, Toplam Kalite Yönetimi veya belge Danışmanlık Hizmetleri verilmektedir. Bunların haricinde SGK Danışmanlık, Çevre Danışmanlık, İş Danışmanlık, Eğitim Danışmanlık gibi faaliyetlerde gerçekleştirilmektedir. Faaliyetlerin yoğunluğu açısından bakıldığında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya illerimizde yoğun çalışmalar yürütülmektedir.

Danışmanlık firmasının seçimi konusunda kuruluşlar farklı çalışmalar yürütmektedirler. Kural olarak belgelendirme kuruluşları danışmanlık faaliyeti yürütemezler. Belgelendirme kuruluşları bağımsız olmalılar ve asıl faaliyetleri denetim olmalıdır. Ülkemizde bu kapsamda hukuki olarak bağımsızlığını ispatlayabildiğiniz durumda hem danışmanlık hem belgelendirme hizmeti verilebilmektedir. Bu bağlamda hizmet alan kuruluşlar uzun vadede hata yaptıkların görmektedirler. Alınan hizmetin amacı temel olarak belgelenmek veya belge almaya hak kazanmak olmak yerine belge sayesinde faaliyetlerin etkinliğinin arttırılması olmalıdır.

Danışmanlık firmalarının kontrolünün sağlanması amacıyla, İso 17021  Sistem Belgelendirme kuruluşları Akreditasyonu tasarlanarak firmalara önşart olarak tanımlanmıştır. Bunun haricinde İso 19011 Standardı Kalite ve Çevre Yönetim Sistemleri Tetkik Kılavuzu denetimin hazırlığı, yürütülmesi ve sonuçlandırılmasına dair gereklilikleri belirlemiştir.  Bu bağlamda Danışmanlık Hizmetleri’nin belirlenmesinde İso 17021  Sistem Belgelendirme kuruluşları Akreditasyonu ve haricinde İso 19011 Standardı Kalite ve Çevre Yönetim Sistemleri Tetkik Kılavuzu destek doküman olarak kullanılabilir ve denetim, belgelendirme süreçlerinin kontrolü sağlanabilir.

Eğer istenirse Danışmanlık Hizmetleri öncesinde kuruluşlar İso 19011 Standardı Kalite ve Çevre Yönetim Sistemleri Tetkik Kılavuzunu kullanarak kendi içlerinde öndenetim veya hazırlık denetimi gerçekleştirebilirler. Bazı spesifik uzmanlık kuruluşları, akredite denetim firmaları (Preparation Visit) IPV adı altında belgelendirme öncesi öndenetim gerçekleştirmektedirler. Örneğin dünya genelinde IATA Kuruluşu adına denetim yapma yetkisi olan 8 adet akredite denetim organizasyonu bulunmaktadır. Bu kuruluşların denetimleri sektör gereği çok detaylı olduğundan dolayı denetim sistemi, denetimin 3 ay öncesinde IPV denetimine izin vermektedir. Bu yolla firmaların mevcut durumlarını görerek gerçek denetime odaklanmalarını ve hazırlıklarını tamamlamalarına imkan sağlanmaktadır. Yine kimya, ilaç, gıda gibi alanlarda kuruluşlar mevcut durumlarını görebilmek amacıyla bazı danışmanlık firmalarından, Danışmanlık Hizmetleri (Gap analizi, mevcut durum analizi) gibi çalışmalar satın almak yoluyla durumlarını iyileştirme metodları uygulamaktadırlar.

Paylaş, çoğalsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir