Kalite Sistemleri

Kalite Sistemleri

 

Kalite Sistemleri

Kalite Sistemleri ile İşinize yön verin.

Kalite bakışınız ile tüm işlerinizi mükemmelleştirin.

Kalite profesyonelleri yeni iş fırsatları geliştirmek için çaba harcamalıdırlar. Çünkü çalıştığımız kuruluşlar bizlere sadece kalitesizlik maliyetlerini düşürmek için ödeme yapmıyorlar. Bizler karlılığı arttırmak için de çaba sarf etmeliyiz. Bunu yapabilmek için ise fabrika merkezi odaklı zihniyetimizi terk etmemiz gerekir. Kalitesizlik maliyetleri ile yoğunlaşmış birimlerin farklı alanlara odaklanmaları zor olmaktadır. Kalite dilinde biz buna iş körlüğü deriz. Mevcudu değiştirmek için yön verici olmalıyız. İyi örneklemeler yoluyla kuruluşumuzu değişime ikna etmeliyiz.

Yön vermek derken söylemek istediğimiz kalite bakışınızı yaptığınız her işe uygulamaktır. Kuruluşunuzun yürüttüğün tüm faaliyetlere 5S, hata türü etki analizi gibi Kalite Sistemleri uygulayabilirsiniz. Uygulama esnasında sürece çok fazla katılmadan izleyerek ilgili durumlarda siz olsaydınız ne yapacağınızı düşünebilirsiniz.

Örnek;

Bir işyerindesiniz ve çay kahve ikram bölümünde kullanılan çay poşetleri için atık toplayıcı olmadığını fark ediyorsunuz tam bu sırada başka birisi çay poşeti atığını çöpe atmadan önce doluları için hazırlanan kutuya çay poşetini atıp uzaklaşıyor. Ardından diğer tüm çalışanlar aynı davranışı taklit ediyor. Bu durumda siz olsanız ne yapardınız. Çoğu insan bu gibi durumlarda önceden yapılan uygulamayı taklit ederler. İkinci kişiden sonra söz konusu süreç geçerli hale gelir ve herkes aynı süreci çalıştırmaya devam eder. İnsanların çoğu liderden ziyade takip edendir. Takip etmek liderlik etmekten daha kolaydır. Bu durum insan doğasının tipik bir örneğidir. Kendi evinizde olduğunuzu düşünün ve masanın üstünde çöpün doğru bir uygulama olmadığını kabul edersiniz.

Tam bu aşamada kalite profesyoneli olduğunuzu hatırlayın. Yaşamınızın her anında çevrenize doğru şeyleri yapmaları konusunda öncülük edin.

Bizim hayalimiz kalite profesyonelleri olarak sizlerin lider gibi davranmanız ve takliten kaçınmanızdır. Ancak bu sadece bir hayaldir varsayım dahi değildir. Çünkü deneyimlerimizi hatırladığımızda çoğu kuruluşta benzer davranışlara şahit olmaktayız. Durumun ciddiyetini kavramak için her zaman resmin bütüne bakmanızı tavsiye ederiz. Çoğu fabrikanın kayıp veya hasarlı ürünler için katı kuralları vardır.

Sonuç olarak kalite yaşamın her yerindedir. Evinde veya işyerinde en ufak bir aksaklığı düzeltmeyen bir çalışan üretim veya hizmet aşamalarında aksaklıkları görmezden gelebilir.

Bu nedenle Kalite Sistemleri hepimiz için gereklidir. Kalite Sistemlerinin etkin olarak kurulması ve sürdürülmesi için danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Paylaş, çoğalsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir