Yönetici Analizi

Yönetici Analizi
Yönetici Analizi

Yönetici Analizi

Şirketlerin doğru yönetilebilmesi ve rekabet edebilmeleri için süreç performanslarının ve proje performanslarının pay sahiplerine ve üst seviye yöneticilere ulaştırılması çok önemlidir. Bunun dışında bilginin doğruluğu ve hedef odaklılığı da çok önemlidir. Tüm bunların olabilmesi için şirketlerde etkin bir pratik aksiyon hedefli iletişim planı oluşturulmalıdır.

Yönetici Analizi

Pratik aksiyon hedefli iletişim planı nasıl oluşturulur?

Pratik aksiyon hedefli iletişim planı oluşturmak için aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

Yönetici Analizi

  1. Öncelikle ilk aşama ne sorusunun yanıtlanmasına odaklanmalıdır. Hedefler ve beklenen çıktılar bu aşamada tanımlanabilir. Birinci aşamada üst yönetime, paydaşlara hangi bilginin iletileceği tanımlanır. Hedefler ve beklenen çıktılar tanımlanırken sorumluluklar, proje seviyesi, raporlama yöntemi, zamanlama, giderler, örnekleme gibi konular dikkate alınarak her biri karşılanmalıdır. Örneğin proje durum raporları detay içerir ve projenin gidişatı ile ilgili herkesi bilgilendirebilir. Burada önemli olan iletişimin kısa tutulmasıdır. İnsanların ihityacı olmayan detayda boğucu bilgi bilginin anlamsızlaşmasına sebep olabilir.
  2. İkinci aşamada Nasıl sorusunun yanıtı tanımlanır. Burada iletişim kanalları ve yöntemleri tanımlanır. Kafa karışıklığını gidermek için en az maliyetli, zaman tasarrufu sağlayan ve basit iletişim araçları seçilmelidir. Örnek olarak yüz yüze görüşmeler, anketler, video konferanslar, telefon, e-mail gösterilebilir.
  3. Üçüncü aşamada kim ve ne zaman sorularının yanıtına cevap verilmelidir. Kişi seçiminde iletişimi kuvvetli ve saygı duyulan kişilerin seçilmesine dikkat edilmelidir. Doğru kişinin seçilmesi ile güven ve uyum sağlanır. Bu aşamada iletişimin zamanı ve sıklığına da karar verilmelidir.

Yönetici Analizi

İletişim yöntemi ve analiz metotları için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz.

 

faydalanmanız dileğiyle

Daha fazla bilgi ve danışmanlık için

kalitendanismanlik@gmail.com

www.kaliten.com

 

 

Paylaş, çoğalsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir