Üretim Bantlarında Mükemmelliğin Sırları

Üretim Bantlarında Mükemmelliğin Sırları
Üretim Bantlarında Mükemmelliğin Sırları

 

Üretim Bantlarında Mükemmelliğin Sırları

Üretim süreçleri içerisinde özellikle toplama usulü bant sistemi ile ürün sağlayan üretim fabrikaları çoğu zaman kalite konuları ile ilgili meydan okuyan süreçler ile karşı karşıyadır. Müşterilerin korunması için üretim esnasında oluşan hata ve arızaların tekrar oluşmasının engellenmesi için kök neden analizi ve düzeltici faaliyetlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Süreçlerin garanti altına alınması için faaliyetlere yönelik kontroller planlanabilir fakat üretim aşamalarının birçok farklı noktasında hata ve arızalar oluşabilir. Kalite kontrol faaliyetlerinin yanlış süreçlere uygulanması denetim maliyetlerini, operasyonel giderleri ve ileriki kalite kontrol faaliyetlerinin etkinliğini olumsuz etkiler. Birazdan size göstereceğimiz kalite akışı operasyondan müşteri süreçlerine kadar mükemmel tasarım için temel oluşturabilir. Kalite döngüsü üretim ve toplama bantlarının kalite entegrasyonu ile sistematik yaklaşım bakış açısıyla yönetilmesine imkan verir. Sistem kalite sürecine çapraz fonksiyonel ekip çalışması ile entegre edilmiştir ve kalitenin geliştirilmesi için ilave kalite kontrolü gerektirmez. Size örneğini sunacağımız kalite döngüsü uygulaması otomotiv koltuk üretimi, balta üretimi, çeşitli cihazların üretimi ve diğer teçhizat toplama fabrikalarında ürün kalitesinin verimliliği ve konrollerin katma değeri açısından denemiştir.

Üretim Bantlarında Mükemmelliğin Sırları

Kalite döngüsü dört aşamadan oluşur. Figür 1

Kalite döngüsü dört aşamadan oluşur. Figür 1

Kalite döngüsü akışı yönetim kademesine kalite konularının hızlı ve etkin çözümlenmesine katkı sağlar. Aynı zamanda döngü geri bildirimlerin ve bilginin hızlı, etkin ulaştırılmasına imkan verir.

  1. Aşama; Uygulama alanında kalitenin kurulması
  2. Aşama üretim veya toplama alanını veya çalışma istasyonları grubunu temsil eder. Ürün kalitesi sürecin sesini gösterir.
  3. Aşama üretim operasyonunun son aşamasıdır. Bu noktada ürün müşteriye gönderilmeden önce onaylanır veya doğrulanır. Ürün müşteri gözüyle görünüş, fonksiyoneKalite döngüsü dört aşamadan oluşur. Figür 1l kontrol ve test aşamalarından geçer. Bu aşama müşterinin sesi olarak adlandırılır. Üçüncü aşamada aynı zamanda sürecin sesine de bakılır.
  4. Aşama müşterinin sesini temsil eder. Süreç müşteri şikayetleri, garanti kapsamındaki dosyaları, ürün kalitesi ile ilgili diğer müşteri formlarının değerlendirilmesini kapsar. Dördüncü aşama müşteri performans sonuçları, trend analizleri, çözümlenen veya çözümlenmesi gereken yönetim aksiyonlarını içine alan kalite aksiyonlarının uygulanmasını gerektirir.

Üretim Bantlarında Mükemmelliğin Sırları

Dört aşama içerisine entegre edilmiş üç adet kritik eleman bulunmaktadır. Bu kritik elemanlar süreç için geri bildirim sağlayarak kalite konularının çözümlenmesine fırsat verir. Bu üç eleman aşağıdaki gibidir;

  1. Kalite verilerine dayanma

Bu aşamada her süreç için müşteri beklentilerinin gözetilerek kalite metriklerinin oluşturulması gerekir. Kurum içi kalite performanslarının gelişimi sayesinde müşteri kalite performanslarının gelişmesi sağlanır. Örnek göstermek gerekirse 0 hatalı ürün isteyen müşteri için süreç içerisindeki kalite metriği 0 hataya yönelik ürün sağlama sonuçları arasındaki sapmanın izlenmesi olabilir.

  1. Kalite sahiplik felsefesine dayanma. Bu süreç tüm kurumun kaliteyi sahiplenmesini içerir. Operatörler, saha sorumluları, fabrika müdürleri ve diğer tüm çalışanlar kalite ve kalite döngüsünü sahiplenmelidirler. Operatör kaliteyi uygulama sahasında sahiplenir. Saha sorumlusu kaliteyi sorumlu olduğu sahada sahiplenir. Fabrika müdürü ise kaliteyi müşteri seviyesinde sahiplenir.
  2. Kalite aksiyon ekibi. Bu süreç destek faaliyetlerinin bir araya getirilmesini içerir. Mühendislik, bakım, malzeme kontrol, üretim birimleri etkin problem çözümü için toplanır ve ürün kalitesi veya kalite ile ilgili konular üzerinde beyin fırtınası faaliyetleri gerçekleştirirler.

Otomotiv koltuğu için süreç akışı. Figür 2

Otomotiv koltuğu için süreç akışı. Figür 2

Kalite kontrol süreci uygulanan süreç akışı Figür 3

Kalite kontrol süreci uygulanan süreç akışı Figür 3

Geri bildirim sistemi ile gelişen süreç akışı

Geri bildirim sistemi ile gelişen süreç akışı

 

Faydalanmanız dileğiyle…

Detaylı bilgi ve danışmanlık için

kalitendanismanlik@gmail.com

www.kaliten.com

Paylaş, çoğalsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir