Danışmanlık Stratejileri

Danışmanlık Stratejileri

Danışmanlık Stratejileri

Danışmanlık hizmetleri doğası gereği zaman zaman firma ve temsilcilerini zor durumlara sokabilmektedir. Bu nedenlere bu makalede sizlere danışmanlık firmalarının çok sık karşılaştıkları sorunları aktarmak istiyoruz.

Hepimizin bildiği gibi danışmanlık dışarıdan kolay görünmekle birlikte aslında çok zor ve uzun soluklu bir uğraştır. Danışmanlık hizmeti verdiğimiz firmalar bizi çoğu zaman en zor anlarında yanlarında isterler ve acil sorunlarına çözüm ararlar.

Tecrübelerimiz ışında aşağıda danışmanlık faaliyetlerinde çok sık karşılaştığımız zorlukları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Eğer bu konuları danışmanlarınız ile birlikte önceden değerlendirir ve pro aktif çözümler üretebilirseniz müşterilerinizi daha iyi yönlendirebilir ve gereksiz süreçlerin ortaya çıkmasının önüne geçmiş olursunuz.

 

Danışmanlık Stratejileri

Danışmanlık faaliyetlerinde yaşanan zorluklar ve dersler;

  1. Sürekli değişen öncelikler

Bu konuya örnek olarak A ürününü öncelikli tercih eden firma için bir süre sonra bir anda b ürünü için yoğunlaşma isteğini gösterebiliriz. Böyle bir durumda Operasyonel prosedürlerin revize edilmesi ihtiyacı ortaya çıkabilir.

 

Ders; Bu gibi durumlarda müşterilerinizi doğru yönlendirebilmek için müşterilerinizin kısa ve uzun vadeli hedef ve stratejilerini iyi anlamaya eğer net değil ise ortaya çıkarmaya çalışın.

 

  1. İş yerlerinde hayvan besleme

Bazı işyerlerinde hayvan beslendiğine şahit oluyoruz. Eğer şirketiniz somun ve cıvata üretiyorsa bu durum çok sorun çıkarmaz ancak eğer gıda ürünleri işliyor veya üretiyorsanız bu önemli olabilir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Denetçilerinin sizi ne zaman denetleyeceklerini önceden tahmin edemezsiniz.

 

Ders; İş yerlerinde hayvan beslemenin sağlık açısından doğuracağı sorunları müşterilerinize anlatın.

 

  1. Verilen sözlerin tutulması

 

Danışmanlar biri işi aldıkları andan itibaren hızlıca bitirmek ister ve firma ile ilgili derinlemesine araştırma yapmayabilirler. Özellikle danışmanlık yaptığınız firma evinizden uzak ise bir an önce geri dönmek isteyebilirsiniz. Bazen de istediğiniz doküman veya yapılması gereken işlerin zamanında yapılmadığını veya gerekli desteğin sağlanmadığını görebilirsiniz. Projede sizinle ilgilenen kişi sizi dikkate almayabilir.

 

Ders; Bu durumlarda sabır erdemdir. Konuyu bir üste tırmandırdığınızda tepki çekebilirsiniz. Bu nedenle bağlantıda olduğunuz kişilere yoğun olduklarını bildiğinizi ancak yardım edebileceğinizi söylerseniz karşı taraf daha hızlı adım atabilir.

 

  1. Varsayımsal soruların sorulması

 

Bazen müşterilerimiz bizlere garip, ucu açık, teorik veya varsayımsal soru sorabilmektedirler. Benim tercihim böyle bir konuda yorum yapabilmek için daha fazla bilgi ve dataya ihtiyacım olduğunu söylemek yönündedir. Eğer ihtiyacınız bilgi ve data mevcut ise soru cevaplanabilir.

 

Ders; Danışmanlık hizmeti verdiğiniz firmalara ilettiğiniz tecrübe ve bilgininin kesinliği hakkında emin olun.

 

  1. Gerekliliklerin değerlendirilmesi yerine dikkate alınmaması

 

Bu gibi durumların sık yaşandığından eminiz. Müşterilerimiz gereklilikler karşısında bazen katma değersiz tartışmalar yaratabilmektedirler.

 

Ders; Gerekliliklerin değerlendirilmesi yerine dikkate alınmaması gibi faaliyetlere hazırlıklı olun ve müşterilerinizi bu doğrultuda doğru yönlendirmeye çalışın.

 

 

  1. Orta şiddetteki değişikliklerin uygulanması

 

Çoğu zaman müşteriler sık fikir değiştirir ve danışmanlık sürecini uzatabilir veya olumsuz etkileyebilirler. Firmalar sürekli değişiklik talepleri ile sizi zorlayabilirler. Danışman olarak bu gibi durumlara hazırlıklı olmanız gerekir.

 

Ders; Danışman olarak müşteri taleplerindeki değişikliklere alışkın olun ve aynı anda gelen birden çok topu göğüsleyecek yetkinliğe sahip olmaya çalışın.

 

  1. Sınırlı kararlarla başa çıkma durumu

 

Bazı zamanlar müşteri karar vermede veya gerekli dokümanları sağlamada sorun yaşayabilir. Bu gibi durumlarda danışman ikilemde kalabilir o nedenle danışman esnek olmalıdır. Bunun dışında işi zamanında yetiştirmek gerektiğinden elde yedek projeler tutmak her zaman avantajlıdır.

 

Ders; Söz verdiğiniz bir iş gecikmeye kaldığında kendinizi elinizde birçok proje varmış gibi pazarlamaya çalışın.

 

  1. Sahada oynama

 

Bazen müşteriler iki ayrı denetçiyi kıyaslamak veya bilgi düzeyini ölçmek için sorular sorarlar, aynı soru iki denetçiye farklı ortamlarda sorulur. Yine bazı müşteriler danışmanlara başka bir danışman hakkında kişisel özellikler sorarlar. Bildiğiniz gibi danışmanlık çevresi çok da geniş değildir. Bu nedenle başka bir danışman hakkında söyledikleriniz kolayca duyulabilir.

 

Ders; Çift uçlu sorulara dikkat edin. Buna benzer durumlarda nötr olmaya çalışın.

 

  1. Acil isteklere cevap verme

Bazen danışmanlık yapdığınız anda eski müşterilerden biri arar ve acil bir iş yardımınızı ister. İş çok acildir ve 72 saat içerisinde bitmesi gerekir. Karşı taraf işin kesin size verileceğini ve yazılı talebi yakında ulaştıracağını bildirir. Bu gibi talepler asıl işe odaklanmanızı engelleyebilir. Yine verilen sözlen tutulmayabilir. Aynı iş 3 hafta sonra aynı aciliyette gündeme gelebilir. Danışman olarak kağıda dökülmemiş işlere ve ertelemelere hazırlıklı olmak gerekir.

 

Ders; Hiçbir zaman tüm yumurtaları bir sepete koymayın. Hiçbir proje kesin değildir, acil olanlar dahil. Gelirinizin çoğunluğunu belirli bir müşterinin ödemelerine bağlamamaya çalışın.

 

  1. Her şeyi bildiğini düşünenlerle başa çıkma

 

Bazı projelerde çalışanlardan biri işi çok iyi bildiğini savunarak işe soyunur ve danışmanlık süresini sonsuz sorularla iki katına kadar uzatır. Bu noktada danışmanlık faturası bir hayli yükselebilir ve müşteri ile sorun yaşayabilirsiniz.

 

Ders; Müşteri ile iletişim noktasında tek bir kontak belirlemeye çalışın. Dışarıdan müdaheleleri engellemek için tüm iletişimi bu kişi üzerinden yürütmeye çalışın.

 

Paylaş, çoğalsın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir